Wszystko o autorce Jojo Moyes

Wszystko o autorce Yoyo Moyes

Autor zdjęcia: The Marmot

Jojo Moyes, a w rzeczywistości Pauline Sara Jo Moyes to urodzona w 1969 r w Londynie brytyjska dziennikarka a także pisarka. Zalicza się do grona wybranych autorek wyróżnionych dwukrotnie nagrodą Romantic Novel of the Year Award, jaką przyznaje Romantic Novelists’s Association. Jej twórczość to powieści obyczajowe z elementem romansowym w tle.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Londyńskim na renomowanym wydziale. W r 1992 zdobyła stypendium sfinansowane poprzez słynna gazetę „The Independent”. Dotyczyło ono dziennikarskich studiów podyplomowych na City University. Przez inne dziesięciu lat pracowała dla pisma pełniąc w tym czasie inne role. Poprzez rok przebywała też w Hongkongu jako korespondentka „Sunday Morning Post”. W chwili obecnej jest autorką „The Daily Telegraph”. Wraz z mężem, także dziennikarzem, Charlesem Arthurem oraz trojgiem potomstwo mieszka od kilku lat w hrabstwie Essex na farmie w Saffron Walden.

Pisarsko zadebiutowała w roku 2002 powieścią „Sheltering Rain”, która do tej pory nie doczekała się polskiego przekładu. Została dwa razy wyróżniona Romantic Novel oto the Year Award – w roku 2004 za „Zakazany owoc” oraz w r 2011 za „Ostatni list od kochanka”. Na stałe związała się z agencją literacką „Curtis Brown”. Od czasów swego debiutu napisała już jedenastej powieści, wszystkie są pozytywnie przyjęte przez krytyków literackich.

Jedną z jej najsłynniejszych książek jest „Nim się pojawiłeś”, jaka została nominowana między innymi. do nagrody Book of the Year at the UK Galaxy Book Awards. Sprzedała się jak dotąd w ponad 8 milionach egzemplarzy na całym świecie. W Niemczech utrzymywała się na liście bestsellerów poprzez rekordowy czas 46 tygodni, została wyróżniona tam również wieloma nagrodami.. Książkę przetłumaczono na ponad czterdziestych języków. W 2016 r na ekrany film trafiła jej ekranizacja z Emilią Clark („Odgrywa o tron”) oraz Samem Claflinem („Igrzyska śmierci”) w rolach głównych jak również natychmiast osiągnęła sukces w box offfice’ach. Scenariusz napisała sama Jojo Moyes (http://www.taniaksiazka.pl/autor/jojo-moyes).

„Zanim się pojawiłeś” w Polsce na rynku wydawniczym dostępne już jest od trzech lat. Bohaterką powieści jest 26- letnia Lou Clark, jaka zostaje codziennie bezrobotna. Z przyczyny kiepskiej okoliczności finansowej oraz braku większych kwalifikacji jakby nie było podejmuje się opieki nad osobą niepełnosprawną. Pozostaje opiekunką Willa, któremu ma głównie towarzyszyć oraz robić jego codzienność trochę weselszą. William Traynor jest młodym oraz bogatym bankierem, który dwa lata wcześniej uległ poważnemu wypadkowi motocyklowemu. Na początku ich relacja nie jest prosta, ale po pewnym czasie docierają się wzajemnie. Znajomość ta zmienia ich życie na zawsze.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *